Google Sites – Jak publikovat informace jednodušeji

Google Sites – Jak publikovat informace jednodušeji

Warren Buffet jednou řekl: “Jednoduché neznamená prostoduché.”

 

Google Sites (česky Google weby) tento citát splňují bezezbytku. Jedná se o službu z balíčku aplikací Google G Suite, která vám umožní vybudovat webové stránky. Na tom není nic zvláštního, takových služeb je celá řada. Jejich síla je v oné jednoduchosti. Povím vám jeden reálný příběh.

 

Příběh klienta, aneb jednatel společnosti si vytvořil portál

Pro jednoho ze svých klientů jsem navrhoval organizaci Google disku včetně návrhu adresářové struktury tak, aby prostředí bylo bezpečné a jednoduše se spravovalo. Jedním ze úkolů bylo vytvoření adresářové struktury pro partnery. Za nějakou dobu (bylo to k páté hodině odpoledne), mě jednatel společnosti kontaktoval. Rád by partnerům poskytl jednotné místo, kde by našli veškeré podklady pro svojí činnost.

Doporučil jsem Google Sites. Je to takové “Lego”, kde si vše jednoduše „naklikáte“,  přidáte např. adresářovou strukturu a další věci z Google Suite. A pointa? Druhý den kolem deváté ráno mě pan jednatel celý nadšený volal, že to je přesně ono, co potřeboval. Navíc si bez nějaké hlubší znalosti IT dokázal portál sám vyrobit. Ode mne potřeboval jen jednoduchou radu, jak to celé “sdílet” pro své partnery.

 

Kde všude vám Google Sites pomohou?

Google weby doporučuji primárně používat pro interní použití. Může se jednat o weby projektů, weby týmů. Můžete si vybudovat Wiki stránky. Ideálním řešením může být portál pro nové zaměstnance, kde získají seznam dokumentů a informací pro “hladší” průběh celého kolečka zaškolení. Pokud uvedené řešení nemáte nebo nepoužíváte, pište si čárku. Rozhodně zavedením ušetříte spoustu času.

Výhodou Google Sites je vzájemná provázanost s Google Suite a právě ona jednoduchost. Interní portál dokážete vyrobit velice rychle. Google sites ale můžete využít i na klasické webové stránky, hlavně pokud vám jde o formu “jednoduché webové vizitky”. Pro náročnější webové prezentace bych popravdě doporučil jiná vhodnější řešení.

 

Co Google Sites umí?

Pojďme na to postupně. Založíte si Sites neboli prázdnou webovou stránku. Na ní “namalujeme” vizuální styl pomocí vybrané šablony. Výhodou je odzkoušený, graficky vyladěný návrh, vzhled. Pro interní použití bohatě vyhovující. Samozřejmostí jsou možnosti drobných úprav ať už barev nebo fontů.

Na stránku aplikujeme rozložení. To chápejte jako “rozsekání” stránky na předdefinované bloky – volíte si strukturu webu. Výhodou je to, že velice jednoduše a rychle získáte rozložení webu podle vašich potřeb.

 

Na uvedenou stránku pak můžete vkládat jednotlivé stavební prvky, například:

 • textové pole, prvek sbalitelný text nebo textový seznam
 • obrázky
 • slideshow obrázků
 • vložit html kód
 • soubory nebo adresářovou strukturu z Google disku
 • kalendář ze služby G Suite
 • Google mapu
 • Youtube video
 • vyhledávání, služba Cloud Search
 • tlačítka, oddělovače
 • vybraný Google dokument, tabulku, prezentaci, formulář nebo graf

Web můžete rozšiřovat stejným způsobem o další stránky a podstránky. Vše je velmi jednoduché a rychlé. Výsledný web jste schopni udělat během velmi krátké doby. Tak například během hodiny jsem si “naklikal” jednoduchou fotogalerii z vlastních fotografií (ano mohl jsem použít slideshow obrázků, stejně tak bych v ideálním stavu obrázky přizpůsobil přesně uvedenému záměru).

 

Ukázky použití, interní wiki stránka

Google Sites není až tak známá služba v balíčku aplikací G Suite. Kdykoliv jsem zákazníkovi tuto službu představoval byl vidět minimálně velký zájem. Tak co uživatelé G Suite, napadá vás, kde byste Google weby použily?

autor Radek Pohnán

Jsem Google Cloud Partnerem a držitel prestižní certifikace Google Certified Deployment Specialist. Rád vám poradím, zda jsou Google aplikace G Suite vhodné i pro vás. Naučím vás, jak je správně a naplno používat. Ale pokud uvidím, že se pohybujete v jiném světě, na rovinu vám to řeknu.

Okomentovat

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné údaje jsou označeny *

RYCHLÝ KONTAKTCleverity.cz
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETPraha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo
RYCHLÝ KONTAKTRadek Pohnán
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETMěstys Škvorec, Praha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz.

Ilustrace © Ladislava Pechová.

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz. Ilustrace © Ladislava Pechová.