+420 606 33 99 37
Poštovní holub pro freelancery, Gmail pro volnonožce

Poštovní holub pro freelancery, volnonožce je?

Jako Google Cloud Partnera mě zajímalo, jak jsou na tom profesionálové na volné noze, freelanceři nebo-li také OSVČ z hlediska využití emailu, pošty prostě poštovních systémů. Poštovní, e-mailové služby mohou být součástí sady kancelářských Cloud aplikací jako jsou Google Suite (Google Apps for Work) nebo Office 365.

Poštovní holub pro freelancery

Vyjdeme-li ze zprávy The 2016 State of Cloud IT Report, pak se můžeme domnívat, že baliček aplikací Google Suite (předchozí název pro Google Apps for Work) využívají v průměru spíše mladé a začínající společnosti a společnosti s menším počtem zaměstnanců. Naopak řešení Microsoft Office 365 dominuje na poli větších a etablovaných společností.

Náš první předpoklad může být takový, že freelanceři jako poměrně jasně definovaná skupina bude dávat přednost řešení Google Suite oproti Microsoft Office 365.

Osobně považuji obě řešení za dobrá a pro základní agendu plně dostačující. Velikou výhodu Microsoftu spatřuji v systému Office, který můžeme považovat za etalon v této oblasti.

Jak si stojí čeští freelanceři?

Pro svůj mini průzkum jsem použil údaje z veřejně dostupných zdrojů jako jsou doménová jména.  Zároveň jsem domény sbíral od osob, kteří o sobě prohlašují, že patří mezi volnonožce. Do testovacího vzorku jsem nezahrnoval freelancery bez webové stránky. Vzorek lidí na volné noze čítá aktuálně přes 600 doménových záznamů, což je pro tento jednoduchý přehled zcela dostačující.

Druhým předpokladem je, že freelancer jako profesionál ve svém oboru se bude starat o svojí propagaci, nejednoduší formou v podobě www prezentace.

Vypusťme už konečně poštovní holuby

Pojďme se podívat na jednotlivá a základní zastoupení poštovních systémů, které mohou profesionálové na volné noze používat. Jaké systémy jsme schopni z doménového záznamu rozlišit?

  • Je použito G Suite řešení (Google Apps, Google aplikace)
  • Je použito Office 365 řešení
  • Je použito vlastní řešení (vlastní poštovní server), nebo řešení v podobě poštovního serveru web providera
  • Freelancer používá nějakou formu freemailového řešení

Třetím předpokladem bylo, že freelanceři jako profesionálové ve svém oboru budou spíše používat placená řešení.

A teď schválně, naplnily se naše předpoklady?

Vyhodnocení jsem přenechal jednoduchému Google Scriptu. Na základě výsledku jsem sestavil jednoduchou infografiku.

Opravdu mě překvapilo, že dominujícím řešením pro emailovou komunikaci jsou řešení postavená na vlastním serveru nebo na poštovním serveru webprovidera (většinou jako služba webhostingu). Pokud volnonožci používají poštovní služby v rámci předplaceného řešení G Suite nebo Office 365, dávají přednost G Suite. Poměrně veliké procento freelancerů používá freemailové služby. Největší zastoupení v rámci freemailového řešení drží služba Gmail.com.

infografika, freelanceři, volnonožci a g suite

Líbil se vám článek? Tak proč o něm nepovíte svým kamarádům! Děkuji vám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *