+420 606 33 99 37
Google Script G Suite

To si takhle vyberete na pracovní cestu do Bratislavy vlak. Má to své důvody. Cesta z Prahy zabere bez minuty necelé čtyři hodiny. Vy pak můžete nabídnutý čas efektivně vyplnit. Opravdu, možná jsem divňous, ale mám to rád. Tak asi proto zpadla ta proklatá trolej. Na cestě zpět, když už toho máte opravdu dost a plné kecky a holinky k tomu. A já zůstal se svými Google aplikacemi G Suite kdesi v poli u Modřic. Naštěstí nespadl pan Internet. Docela tam i běhal.

Workflow, google tabulky, google formulář, google script a API
Postup zpracování, jednoduché workflow

A tak se zrodil drobný Google script


Dostal jsem bratru 135 minut. V hlavě jsem nosil skromnou myšlenku. Byla o tom, jak prakticky obohatit svá školení. Takže pro všechny příchozí hrdiny a neskutečné odvážlivce jsem “vypotil” drobný skript. Výsledkem je výstup v podobě drobné analýzy používaného poštovního systému, poštovního klienta, diskového úložiště ale i textového editoru a tabulkového kalkulátoru. Cílem není provést věrohodný průzkum. Jde hlavně o ukázku provázání aplikací a prezentace možností G Suite on-line.


1) Google formulář je geniálně jednoduchý

Je to opravdu jednoduché. Vezmu Google formulář a navolím otázky. Ptám se na doménu, na to kam uživatelé zapisují svá data a jaké používají aplikace. Odpovědi se zapisují do Google tabulky.

Google formulář, ukázka
Ukázka jedné z otázek navrženého formuláře2) Google tabulky, Google Sheets

V Google Sheets jsem vytvořil několik kontingenčních tabulek a grafů. Pro názornost ukázku grafy vložím. Pokud vyplníte formulář, grafy se automaticky překreslí:) To je možná pěkné, ale není to zdaleka vše.

V případě vyplněné domény, detekuji pomocí Google scriptu použitý poštovní systém. Pro jednoduchost akceptuji domény druhého řádu. Výstupem je, zda používáte Google G Suite řešení, Microsoft Office 365, vlastní server nebo webhostingový email systém. Posledním možností je, že používáte free email, který není s doménou propojen.

Na základě odpovědí pak sestavuji v kontingenční tabulce nejvíce používané aplikace. Hlasujte tak pro svého favorita na bitevním poli s názvem poštovní klient, textový editor, tabulkový kalkulátor a diskové úložiště:)


API napojení na LCD display

To je taková moje drobná berlička na to, abych si odůvodnil nákup LCD displaye. Je to opravdu pěkná hračka. Má otevřené API (wiki), pomocí něhož můžete tvořit vlastní aplikace a nechávat zobrazovat údaje, které jsou pro vás zajímavé. Prostě zobrazíte takové ty klíčové indikátory. O tomto udělátku možná napíší někdy více, pokud bude z vaší strany patřičný zájem.

Programování API, LCD display a stavové informace
Simulace zobrazení informací na LCD display pomocí API rozhraní

Jelikož uvažuji, že si takto budu nechávat zobrazovat více či méně praktické indikátory, rovnou jsem si pro to v Google Scriptu vytvořil knihovnou pro budoucí použití.

Pokud odešlete formulář, aktualizují veškeré údaje v tabulkách a zároveň se probudí LCD display a zobrazí např. nejvíce populární e-mailovou aplikaci a její procentuální podíl mezi ostatními možnostmi.

Pokud vás uvedené možnosti využití zajímají, staňte se oním hrdinou a přijďte se na workshop podívat:). Kromě API napojení na LCD display mohu ukázat automatické ukládání PDF faktur odesílaných emailem a možná i další knihovnu pro Fakturoid.

Vše slouží primárně jako ukázka možností Google Scriptu v prostředí G Suite. Řešení pro ukládání PDF faktur však používám dlouhodobě a šetří mě nemálo času.

Líbil se vám článek? Tak proč o něm nepovíte svým kamarádům! Děkuji vám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *