Novinky v G Suite pod pokličkou

Google na konferenci Google Cloud Next ‘19 představil několik zajímavých vylepšení pro svůj balíček kancelářských aplikací G Suite. Některé z novinek budou dostupné v dohledné době, na některé si ještě chvilku počkáme.

Přímá editace office dokumentů

Nově budete moci přímo editovat office dokumenty (.doc, .docx, .dot, .xls, .xlsx, .xlsm, .xlt, .ppt, .pptx, .pps, .pot) bez nutnosti jejich konverze. Všechny změny se budou ukládat přímo do nativního office dokumentu.

Troufám si tvrdit, že se jedná o zásadní novinku, která usnadní, ulehčí a zpřehlední uživatelům širší možnost spolupráce nad obsahem dokumentů při zachování všech výhod balíčku aplikací G Suite.

Editace Office dokumentů v G Suite
Editace Office dokumentů v G Suite

Změna bude postupně nabízena pro všechny G Suite edice od 17 dubna 2019 pro rychlé vydání novinek, pro standardní aktualizace postupně od 6 května 2019.

Vylepšený panel aktivit – activity dashboard

V panelu aktivit se nově objeví možnost zobrazení historie sdílení včetně přidělených práv. Pěkná možnost je zobrazení trendu nevyřešených komentářů během životnosti dokumentu.

Rozšířený panel aktivit

Google asistent s napojením na G Suite

Pokud používáte Google asistenta nebo například takzvané chytré reproduktory od společnosti Google, nově je budete moci propojit s Google kalendářem a to v placené edici G Suite. Podpora českého jazyka je bez dalšího komentáře.

Metadata pro Google disk (Google drive)

Opět bych tuto novinku označil za poměrně průlomovou. Tato funkcionalita je známá z DMS systémů (Document Management System). O co jde?

Metadata pro Google disk, Google drive

Jde o to, že pomocí metadat si budete moci přidávat uživatelské kategorie a vlastnosti k dokumentům a ke složkám. Možnost Metadat s výhodou využijete pro přesnější vyhledání, ale možností využití může být postupně celá řada.

Rozšíření možností videohovorů Hangouts Meet

Rozšíření spočívá v možnosti zapnutí živých titulků pomocí automatizovaného rozpoznávání řeči. Není potřeba zmiňovat podporu anglického jazyka. Možnosti ostatních jazyků nejsou zmíněny.

Druhou možností jsou živé přenosy. Ty budou k dispozici i pro veřejnost (publikum) mimo interní uživatele v doméně G Suite. Obdobně vzroste možnost připojení až 250 účastníků k videohovoru.

Google tabulky doplněné o vlastnost „Connected sheets“

V jednoduchosti se jedná o napojení na Big Query data s možností do počtu 10 miliard řádků pro podnikové analýzy. Ty můžete následně zpracovávat například pomocí standardních kontingenčních tabulek atd.

Google tabulky a odstranění duplicit

Novinkou je možnost odstranění duplicitních údajů (existovala možnost doplňku třetí strany) a odstranění prázdných znaků např. mezery na začátku textu v buňce nebo více mezer mezi znaky atd. Vím, není to raketová funkcionalita, ale fajn že je.

Integrace Hangouts Chat do Gmailu

Aplikace Hangouts Chat bude nově integrována do levého panelu aplikace Google Gmail. Vy tak budete moci napřímo komunikovat pomoci Botů, místností a přímých zpráv s konkrétními uživateli.

Ostatní oznámené novinky z hlediska bezpečnosti balíčku G Suite

Jednou z novinek je služba Security center (bohužel bude dostupná jen pro nejvyšší edici Google G Suite Enterprise). Administrátor si v ní bude moci vytvořit pravidla pro automatizovaná upozornění.

Pro Google Enterprise edici bude k dispozici také vylepšený Access Transparency nástroj. V tomto reportu budete moci administrátor kontrolovat důvody přístupu zaměstnanců Google k datům v podnikové doméně G Suite.

Access transparency report

Alert center administrátorům umožní vylepšené možnosti analýzy bezpečnostních incidentů v doméně G Suite.

V textu byly použity obrázky z oficiálního blogu společnosti Google.

autor Radek Pohnán

Jsem Google Cloud Partnerem a držitel prestižní certifikace Google Certified Deployment Specialist. Rád vám poradím, zda jsou Google aplikace G Suite vhodné i pro vás. Naučím vás, jak je správně a naplno používat. Ale pokud uvidím, že se pohybujete v jiném světě, na rovinu vám to řeknu.

Okomentovat

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné údaje jsou označeny *

RYCHLÝ KONTAKTCleverity.cz
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETPraha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo
RYCHLÝ KONTAKTRadek Pohnán
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETMěstys Škvorec, Praha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz.

Ilustrace © Ladislava Pechová.

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz. Ilustrace © Ladislava Pechová.