Jak jednoduše na online schůzky a školení s Google Meet

Jak jednoduše na online schůzky a školení s Google Meet

Chcete, potřebujete pořádat online setkání nebo školení? V případě digitální kanceláře od Google G Suite, máte poměrně jasnou volbu a to v podobě služby Google Meet, která je součástí G Suite předplatného.

 

Podmínky a parametry pro videokonference Google Meet

Minimálně potřebujeme prohlížeč Google Chrome (podporovány jsou ale i poslední verze prohlížečů Firefox, Safari a Edge, pro Internet Explorer 11 je potřeba dohrát plugin) a připojení k Internetu. To platí jak pro vás organizátory, tak i pro ty, co se budou následně připojovat jako aktivní nebo pasivní účastníci. Ideální je mít k dispozici kvalitní mikrofon. Případně i kameru, pokud potřebujeme přenášet obraz. Podporovány jsou mobilní platformy Android (Play Store), iOS (App Store) a ekosystém Google Chromebook.

 

Technické parametry:

Ideální šířka pásma je následující:

 • Pro HD video schůzky jeden na jednoho je doporučeno:
  • odchozí spojení 3,2 mbps / příchozí spojení 2,6 mbps
 • Pro skupinové videohovory je doporučeno:
  • odchozí spojení 3,2 mbps / příchozí spojení 3,2 mbps
 • Maximální počet aktivních účastníků je pro edice G Suite Basic a G Suite pro školy stanoven na 100
 • Maximální počet aktivních účastníků je pro edice G Suite Business stanoven na 150
 • Maximální počet aktivních účastníků je pro edice G Suite Enterprise an Enterprise pro školy stanoven na 250

 

Jak naplánovat schůzku? Jednoduše.

Máme několik možností. Popíšu dvě z nich. Pro obě platí, že jako iniciátor schůzky potřebuje mít G Suite účet.

 1. První variantou je naplánovat schůzku v kalendáři (doporučuji zvolit vhodný název schůzky, naplánovat datum, čas a případně přidat popis) a pozvat na ní účastníka nebo účastníky. V Google G Suite se následně automaticky vytvoří odkaz na videokonferenci Google Meet.

 

Pokud událost potvrdíte, všem pozvaným účastníkům dorazí e-mail se zprávou o pořádaní konference, ale také odkaz meet.google.com/xxx. Ten se použije na připojení ke schůzce.

 

 1. Druhou možnost využijete, pokud právě teď potřebujete vytvořit schůzku. Stačí otevřít webovou stránku služby Google Meet a pomocí volby + Zahájit schůzku nebo se připojit jí vytvoříte.

Jakmile vyplníte název schůzky (nebo ponecháte název schůzky prázdný – vygeneruje se automaticky), budete přesměrováni na stránku, kde se můžete ke schůzce přihlásit. Všimněte si, že se vám vygeneroval odkaz na schůzku (ten můžete s kýmkoli sdílet). Stejně tak, se vytvořil PIN kód a telefonní číslo, které Vám nebo komukoliv jinému dovolí se do schůzky připojit.

 

Tyto údaje si jednoduše můžete zkopírovat v dalším kroku, pokud se na schůzku připojíte pomocí tlačítka – Připojit se.

 

Den D nastal, jak se připojit?

Je jedno, jestli použijete odkaz obdržený v e-mailu, nebo odkaz v kalendáři u dané schůzky. Stejně tak se můžete připojit přes kód schůzky přímo ve službě Google Meet pomocí volby + Zahájit schůzku nebo se připojit.

Po připojení se Vám zobrazí následující okno. Pokud jste ještě online schůzky nikdy neplánovali, nebo jste vymazali nastavení prohlížeče, budete muset jednorázově povolit použití mikrofonu a kamery.

 

Spodní lišta, popis možností

 • Ikona mikrofonu – vypnete nebo zapnete mikrofon.
 • Ikona sluchátka – no tak na to bacha:) Kliknutím na sluchátko se od schůzky odpojíte. Pokud se to stalo omylem, nezoufejte, znovu se můžete připojit.
 • Ikona kamery – vypínáte nebo zapínáte kameru.
 • Podrobnosti schůzky – získáte možnost zkopírovat odkaz a připojení ke schůzce po telefonu pro další účastníky schůzky.
 • Ikona Sdílet obrazovku vám umožní sdílet svojí plochu, nebo vybrané okno. Jedná se o ideální možnost, pokud provádíte školení, nebo partnerovi chcete ukázat na čem aktuálně pracujete atd.
 • Ikona Tři tečky – použijete pro podrobnější nastavení a ladění. Můžete si zvolit parametry (například jiný mikrofon nebo kameru v případě více zařízení), šířku pásma (pokud je kvalita vašeho připojení slabá) nebo zvolit jiné rozložení okna schůzky. Všimli jste si možnosti nahrávání schůzky? Tuto možnost Google dočasně povolil do 1. července 2020 pro všechny edice G Suite.

 

Horní lišta

 • Ikona osob – vidíte aktuální počet přihlášených účastníků. Pokud na ikonu kliknete, dostanete se do jmenného seznamu a jako iniciátor schůzky budete moci například vypínat mikrofony účastníkům atd.
 • Ikona Chat – ideální možnost, pokud je potřeba položit dotaz.

 

Jaké výhody poskytují online schůzky Google Meet?

 1. Nemusíte nic instalovat, stačí vám prohlížeč Google Chrome
 2. Jednoduché plánování schůzek, integrace s kalendářem
 3. Připojení může realizovat kdokoliv bez ohledu na to, jestli má Google účet
 4. Možnost zavolání do konference z klasického tlačítkového telefonu pomocí českého telefonního čísla
 5. Mobilní verze klienta Google Meet
 6. Samostatná webová stránka služby Google Meet
 7. Videokonference jsou součástí balíčku aplikací G Suite
 8. Možnost používat HW zařízení

Vzhledem k současné situaci, Google do 1 července uvolnil verzi Google Meet Premium pro všechny G Suite účty. Získáte dočasně možnost nahrávání schůzek, live streaming a větší limit počtu aktivně připojených uživatelů. V případě zájmu Vám pomohu s vyzkoušením Google Meet služby pomoci. Někdy naviděnou v online světě.

autor Radek Pohnán

Jsem Google Cloud Partnerem a držitel prestižní certifikace Google Certified Deployment Specialist. Rád vám poradím, zda jsou Google aplikace G Suite vhodné i pro vás. Naučím vás, jak je správně a naplno používat. Ale pokud uvidím, že se pohybujete v jiném světě, na rovinu vám to řeknu.

4 comments

 • Petr Svozil

  27. 3. 2020 at 10:29

  Dobrý den,
  jsem laik, takže můj dotaz bude pravděpodobně znít naivně. Přesto – vzhledem k současné situaci, kdy se zásadně omezují osobní kontakty, je elektronická komunikace tím jediným bezpečným způsobem. Můj problém – komunikace s rodinou. Potřebuji mít možnost se kdykoliv jednoduše spojit s rodinnými příslušníky (max. současně 3 účastníci), a to cestou video konference. Máme různé mobilní operátory, všichni máme slušné připojení k internetu, různé
  OS (prioritně Android a iOS) a internetové prohlížeče. Všichni máme SKYPE i WhatsApp, nicméně z různých informací jsem získal dojem, že uvedené aplikace nejsou z různých důvodů to pravé a bezpečné. Naopak GoogleMeet je hodnocen pozitivně. Je tedy vhodný i pro naše použití a pokud ano, poradíte, jak na to?
  Předem děkuji za Váš čas i odpověď.

  Reply

  • Radek P.

   27. 3. 2020 at 11:14

   Dobrý den,

   ne, pěkný dotaz. Já vnímám výhody G Suite komplexněji, není to jen platforma pro online konference, ale vyřeší Vám to spoustu věcí a to i pokud je to myšleno jako jedno osobní „rodinné“ předplatné. Za minimální cenu získáte možnost jednoduše pořádat online schůzky (nemusíte kromě Chrome prohlížeče nic instalovat), můžete využít i mobilní aplikace pro telefon a tablet. Můžete pak pozvat kohokoli, není potřeba mít Google účet. Taková perlička, my jsme si takto zorganizovali náš příležitostný pánský dýchánek s dobrým rumem, doutníkem atd. Ano, toto bohužel neposkytne osobní kontakt, ale mohli jsme si aspoň s kamarády takto popovídat, byť jen touto cestou. Každopádně G Suite vám vyřeší třeba i zálohu dat na lokální pc, zabezpečí vám i z technického pohledu osobní data (GDPR), vyřeší Vám email komunikaci, ale i plánování atd… Je to prostě komplexní řešení. Pokud budete mít zájem, můžete mě prosím napsat, nebo si se mnou klidně zorganizovat online schůzku přes online rezervaci. Mějte pěkný den
   Radek

   Reply

 • Hana Švandelková

  4. 4. 2020 at 13:18

  Dobrý den,
  ráda bych pro své žáky připravila setkání – stačí mi, aby viděli obrazovku mého monitoru a slyšeli můj hlas. Chtěla jsem použít často doporučovaný Google meet – vyzkoušela jsem s kamarádem, vše fungovalo… Do doby, než jsem měla být já ten, kdo setkání pořádá. Se svým účtem se můžu pouze připojovat…znamená to, že když nemám G Suite, tak nemůžu setkání iniciovat? Díky za odpověď, Hanka

  Reply

  • Radek P.

   4. 4. 2020 at 20:29

   Dobrý den,

   Google Meet je v G Suite edicích, pokud máte free verzi (gmail.com), máte k dispozici Google Hangouts (jsou zde některá omezení). Pokud by jste chtěla používat G Suite verzi, tak mě prosím napište. Děkuji
   R.

   Reply

Okomentovat

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné údaje jsou označeny *

RYCHLÝ KONTAKTRadek Pohnán
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETMěstys Škvorec, Praha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo
RYCHLÝ KONTAKTRadek Pohnán
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETMěstys Škvorec, Praha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz.

Ilustrace © Ladislava Pechová.

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz. Ilustrace © Ladislava Pechová.