+420 606 33 99 37
Google kalendář, kalendář Google

Google kalendář, tip na rychlé zadání události

Google aplikace mají nespočet zajímavých funkcí, které postupně objevujete a používáte. Pro práci s kalendářem existuje možnost rychlého zadání události. Bohužel funguje pouze v anglické jazykové verzi. Pro její využití si tak musíte v nastavení přepnout jazykové prostředí do angličtiny.

Quick add neboli rychlé zadání události vám dovolí zadat parametry události přímo z textového okénka Google kalendáře

Fajn, to zní skvěle. Potíž však může nastat, že automat, který následně analyzuje váš úmysl ne vždy správně interpretuje váš záměr. Prakticky pak tento tip využijete pro nejvíce zadávané a vyzkoušené sledy parametrů.

Jak vyvoláte možnost rychlého zadání události pro Google kalendář?

Pomocí klávesy <q>, pokud máte povolené klávesové zkratky v nastavení Google kalendáře. Druhou možností, kterou uvidíte právě jen v anglické jazykové verzi je tlačítko s ikonou šipky vedle ikony CREATE.

Syntaxe tvorby rychlého zadání události pro Google kalendář

Syntaxe vychází z použití základních parametrů <what> <when> <where>, přičemž povinné parametry jsou <what> <where>.

 • What, neboli česky co, specifikuje jméno zadávané události
 • When, česky kdy, využijeme pro časové zadání události
 • Where, česky kde, specifikuje místo konání dané události

Příklady použití rychlého zadání události pro Google kalendář

Nejlépe a bez zbytečných řečí pochopíte použití zadání rychlé události z následujících příkladů. Jako vodítkem může být použití anglických předložek, pojící se s danými příslovci. Pro příslovce, parametr when můžete využít předložky at nebo on. Stejně tak pro specifikaci místa použijete at nebo in.

Při tvorbě rychlé události mějte na paměti časovou souvislost.  V té bude automat interpretovat naše zadání. Pokud nespecifikujeme přesné zadání data, tak platí následující. Automat pro událost použije nejbližší možný termín. Pokud je tedy aktuálně půl jedné odpoledne a my zadáváme rychlou událost v kalendáři na 12:00 (12pm atd.), bez přesnější specifikace dne, vytvoří se událost v poledne následujícího dne. Pokud naopak zadáváme stejnou událost ale se začátkem v čase 13:00, bude vytvořena událost v kalendáři ten samý den.

Další specifikum je doba trvání události. Pokud nespecifikujeme dobu trvání v rychlém zadání události, použije se předvolená doba události. Předvolenou dobu události najdete v nastavení Google kalendáře.

Konec teorie, pojďme se kouknout na příklady kalendáře Google

Výchozí nastavení pro naše příklady. Aktuální čas: 12:30, výchozí délka události je 50 minut. Uvedené příklady vkládáme do textového políčka pro rychlou událost v Google kalendáři.

Zadání schůzky s časem schůzky
 • schůzka s xxx ohledně Google Apps at 12pm

Poznámka: vzhledem k času zadávané schůzky a aktuálního času, se událost vytvoří následující den. Jelikož není specifikována doba trvání události, použije se výchozí hodnota 50 minut (kontrolní otázka: proč se použije 50 minut místo jedné hodiny?).

 • schůzka s yyy ohledně Google Apps at 13pm

Poznámka: vzhledem k času zadávané schůzky a aktuálního času, se událost vytvoří aktuální den. Protože není specifikována doba trvání události, použije se výchozí hodnota 50 minut.

Google kalendář, google calendar
Reálné zobrazení výše zadaných událostí v kalendáři
Zadání schůzky s časem schůzky, délkou události a specifikovaným místem události
 • schůzka s Gates ohledně Google Apps in Myslíkova, Prague tomorrow 13pm for 120 minutes

nebo také

 • schůzka s Gates ohledně Google Apps in Myslíkova, Prague tomorrow 13pm for 2 hours

Poznámka: všimněte si, specifikujeme délku trvání událost dvě hodiny, specifikujeme den (zítra) a také specifikujeme lokaci (Myslíkovu ulici v Praze).

Google kalendář, místo schůzky s délkou trvání
Schůzka se zadáním lokace a délkou trvání
Zadání události s možností opakování
 • narozeniny Gates 10 october yearly

Poznámka: vytvoří se nám celodenní událost dne 10 října s ročním opakováním události.

Bill Gates Birthday, Google calendar
Opakující se jednodenní událost v kalendáři

Další možnosti použití rychlého zadání události pro Google kalendář

Možností, kombinací pro rychlou událost v kalendáři je celá řada. Bohužel u složitějších konstrukcí se nám stane, že ne vždy budeme úspěšní. Sami však zjistíte, zda vám výše uvedený tip pomáhá, a které textové konstrukce budete používat.

Na internetu naleznete určitě celou řadu zajímavých příkladů, pro informaci odkazuji na stránky podpory Google.

Líbil se vám článek? Tak proč o něm nepovíte svým kamarádům! Děkuji vám.

2 komentáře u „Google kalendář, zadání události“

 1. Lze nějak nastavit, který kalendář bude defaultní? Google kalendář používám často a nejčastěji jeden konkrétní kalendář. Žel bohu mám jako defaultní kalendář, který neužívám tak často a tak musím při každém zadávání události ručně přepínat do jiného kalendáře. Jde to nějak přenastavit? Nenašel jsem…

  1. Pokud Vím tak ne. Nicméně můžete importovat stávající události do defaultního kalendáře, ten třeba i přejmenovat a nadále používat jako výchozí ten?
   Radek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *