+420 606 33 99 37
G suite novinky pro Google Drive, Google disk

Budoucnost v G Suite aneb co nás čeká? Google disk a dokumenty

Chcete znát svůj osud? To se vám zřejmě nepodaří, ale kam se ubírá svět Google aplikací G Suite vám mohu nastínit. Já jsem plný očekávání.

Podotýkám, následující text vznikl na základě prvotních informací, nové funkcionality jsou stále ve stádiu testů a ve finální verzi G Suite to může být jinak. Materiály v textu použité byly prezentovány na Google konferenci NEXT 18.


Google disk jede na vlně spolupráce

Na tyto změny se opravdu moc těším. Jde převážně o širší podporu spolupráce a Google disk přináší některé funkce ze světa DMS – dokument management systémů.


Metadata

Budou součástí předplatného G Suite Business a vyšších. Další z důvodů, proč používat G Suite Business,

V rámci Google disku budete moci popisovat data pomocí metadat (představte si je jako normální strukturované popisky) ve formě kategorií a následně ve formě vlastností. Pro názornost si budeme moci vytvořit například kategorii Rozpočet. Vlastnost pak bude Rok s možností výběru hodnoty dle roků a například také vlastnost Stav s možností výběru V přípravě, Schváleno atd…

Metadata nám dají strukturovanou (pevnou) možnost popisu dat. Metadata a vlastnosti budeme moci použít ve vyhledávání. Za mě palec na horu.


Workflow, proces schvalování

Budou součástí předplatného G Suite Business a vyšších.

Představte si situaci, že píšete důležitý dokument. V určité fázi si potřebujete nechat dokument posoudit, oficiálně ho označit jako platný. To se může hodit pro schválení různých šablon, směrnic, cenových nabídek atd. Sami si dokážete představit spoustujiných příkladů.

V G Suite se tak objeví možnost poslat dokument ke schválení. Jakmile bude dokument schválen (a může to být i více uživateli), dokument se uzamkne. Editor (tipuji vlastník – není specifikováno) bude mít možnost dokument zpětně odemknout. Možnost zamknutí dokumnetu pro následné úpravy bude další funkcionalitou G Suite.


Rozšíření sdílení o zaslání PIN kódu

Uživatelům bez Google účtu můžete nyní nasdílet dokument pomocí odkazu. Google v G Suite doplní možnost oveření přístupu pomocí vygenerovaného PIN kódu. Věřím, že toto dá Google možnost práce s dokumentem pod jiným než Google účtem, který však nebude anonymní (Dnes když dokument nasdílíte odkazem, nedokážete uživatele přiřadit)


Google drive Jako součást pravého sidebaru

Novinkou v Google Gmailu je pravý sidebar, který nám v současné době okupuje Google kalendář, Google Keep a Google úkoly. Obdobně by se zde měl ukázat Google disk. Novinkou bude sidebar jakou součást Google dokumentů ale zřejmě i tabulek a prezentací. Na to se opravdu moc těším.


Google drive a nový Prioritní panel

Google drive by se měl dočkat speciálního panelu s prioritním obsahem. Uživatel by tak měl získat rychlý a ucelený pohled na důležitá data bez ohledu na to, v jaké adresářové struktuře se nachází.


Peklo zamrzlo, Google v G Suite přidá regiony.

Znáte to, občas nějaký štoura zabředne do toho, že nehodlá svá data uchovávat mimo EU prostor (datacentra). V článku ohledně GDPR popisuji technický aspekt věci. Sám jsem nenarazil na pravní normu, která by toto v České republice nařizovala. Setkal jsem se ale s tím, že například v Rusku nebo Chorvatsku nesmějí být účetní data ukládána mimo patřičný stát.

Google tyto hlasy vyslyšel a půjde tak pro nás Evropany vynutit ukládání dat v rámci G Suite pouze do datacenter v Evropě – region EU.

Líbil se vám článek? Tak proč o něm nepovíte svým kamarádům! Děkuji vám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *