Automatizace a evidence přijaté poptávky (lead)

Automatizace a evidence přijaté poptávky (lead) pomocí kontaktního formuláře

I jednoduché řešení může být účinné. Mám zavedený jednoduchý systém, kde se mě poptávky přijaté pomocích kontaktního formuláře na webu přímo evidují v CRM Anabix (affiliate odkaz s výhodou 60 dní dema). Co jsem tím získal?

 • přehlednost, poptávky (lead) spravuji na jediném místě
 • rovnou se mě tvoří databáze kontaktů
 • minimalizuji počet vyplněných informací
 • šetřím čas
 • nad poptávkou pak spouštím další operace
 • je to proces, který mohu vylepšovat (například nezapomínat)
 • vše co mohu, automatizuji

 

Workflow správy a evidence poptávky

Popsané řešení ukazuje jednu cestu od vyplnění kontaktního formuláře. Následuje cca 300 řádků kódu v Google Scriptu, který se postará o zbytek.

Návštěvník na webu cleverity.cz vyplní kontaktní formulář. Jakmile jej odešle, do práce nastupuje pracovník se jménem Google Script.

Zjistí, jestli vyplněné údaje už neexistují v Google kontaktech. Pokud tomu tak není, založí Google kontakt (přece jen s poptávajícím, LEADem budete komunikovat). V Google kontaktech to pak vypadá následovně:

S podobnou logikou se kontakt založí v CRM, zde je konkrétně řešeno napojení pomocí API do Anabix CRM.

Pokud je vyplněné IČO, spouští se rutina, která z veřejně dostupného rejstříku ARES načte požadovaná data k založení společnosti. Konkrétně se zapisuje název firmy, IČO, adresa sídla společnosti, e-mail a telefon. A k uvedené společnosti se „napáruje“ již vytvořený kontakt.

Než pracovník Google Script odejde na přestávku, založí jako poslední rutinu obchodní případ. Jméno obchodního případu obsahuje předdefinovaný vzor: Jméno Příjmení \ LEAD KF. Obchodní případ je párovaný s konkrétním kontaktem. Do popisu OP se přenese vyplněná poptávka z kontaktního formuláře a automaticky se generují další příznaky, parametry obchodního případu.

 

Následující kroky ve správě poptávky, leadu?

 • generování adresářové struktury, složky klienta na Google disku
 • vytvoření nezbytných dokumentů pro zaslání nabídky
 • Anabix CRM umožňuje pracovat s triggery. Např. Pokud se obchodní případ podaří uzavřít, vygeneruje se automaticky úkol např. Realizace projektu.
 • Projekty eviduji ve Freelo, takže zde nastoupí opět automatizace a vytvoří se úkol. Zvažuji, jestli rovnou nezakládat projekt a pak dílčí úkoly. Řešení nechám jako překvapení na příště, jako volné pokračování článku.

 

Proč to všechno takto dělám?

Z principu nemám rád opakující se rutinní záležitosti. U nich věřím, že se dají automatizovat a optimalizovat. V důsledku pak šetříte svůj čas. Řešení pracuje podle vašeho nastaveného procesu, což znamená, že získáváte předem definován údaje, udržujete si evidenci a nemusíte vše držet ve vaší mozkovně.

A bonus pro prvního z vás na závěr. Pokud kompletně vyplníte kontaktní formulář a do pole „Napište mi prosím, jak vám mohu pomoci“ vepíšete také tajný kód: „ToJeBoží“ získáte jednu hodinu konzultace nebo školení G Suite zdarma:)

autor Radek Pohnán

Jsem Google Cloud Partnerem a držitel prestižní certifikace Google Certified Deployment Specialist. Rád vám poradím, zda jsou Google aplikace G Suite vhodné i pro vás. Naučím vás, jak je správně a naplno používat. Ale pokud uvidím, že se pohybujete v jiném světě, na rovinu vám to řeknu.

Okomentovat

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné údaje jsou označeny *

RYCHLÝ KONTAKTCleverity.cz
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETPraha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo
RYCHLÝ KONTAKTRadek Pohnán
Jak můžu pomoct vám? Napište mi a něco vymyslíme.
KDEKOLIV V ČR NEBO KDE JE INTERNETMěstys Škvorec, Praha - východ
mapa-cleveity-slepa
JSEM SOCIÁLNÍ AJŤÁKPropojíme se?
Preferuji sociální síť Linkedin. Právě tam pro vás publikuji nejvíce novinek, článků a tipů ze světa Cloud technologií.
warengo

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz.

Ilustrace © Ladislava Pechová.

Všechna práva vyhrazena © 2020 Cleverity.cz. Ilustrace © Ladislava Pechová.